Målade taburetter med skuren dekor i sargen med bladsnitt. Bladhölstrade kannelerade ben. Fasta stoppade tygklädda sitsar. Längd 42, bredd 40, höjd 42 cm
Delvis senare målning. Slitage. Smärre skador. En taburett kompletterad med senare hörnknappar i metall.