Jonas Bohlin, barpallar, ett par, "Piruett", Gemla Fabrikers AB, 2013.
Stomme av lackad bok. Stoppad skinnklädd sits. Sitthöjd 81 cm.
Smärre slitage. En pall med repa och märke på sitsen.
Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.
Läs mer