Matta, semiantik Turkisk souf, ca 185 x 122-133 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Gulmetallbroscherad botten med polykroma knutna mönster av lejon, hjortar, blommande grenar, palmett- och blomrankor samt medaljong med fåglar och blommor, hörnornament med djur och träd. Gulmetallbroscherad huvudbård med djur och blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis något korroderat. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, trampveck, möjligen smärre lagningar.

Utropspris
5 000 SEK