Sven Palmqvist, vas samt skål, glas. "Kraka", Orrefors, signerade.
Underfång med nätmönster i lila och rosa. Vas signerad "ORREFORS Kraka Nr 533 Sven Palmqvist". Höjd 22 cm. Skål signerad "ORREFORS Kraka Nr 558 Sven Palmqvist". Diameter 21 cm.
Smärre slitage.