Peter Hvidt & Orla Mölgaard Nielsen, soffa, "Minerva", France & Son Danmark 1950-/1960-tal.
Stomme av trä och metall, lösa dynor, längd ca 210 cm.
Smutsig. Åldersrelaterat slitage.