Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, "B 54", Markaryd, 1950/60-tal.
Ljusarm av teak. Fotplatta och skärm av lackerad metall. Beslag av mässing. Vridbar. Märkt HAJ Markaryd B 54. Höjd ca 60 cm.
defekt strömställningsvred
defekt strömställningsvred Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.