Ulf Trotzig, väggrelief, stengods, unik, utförd 1964-65.
Chamotterat stengods, delvis glaserad, sammanfogade delar på träplatta, signerad Trotzig, höjd ca 82 cm, bredd ca 108 cm.
Helhetsintrycket är gott, ev med obetydliga skador.
Ulf Trotzig utförde ca 10 verk i stengods under åren 1964-65, främst för offentliga rum. De utfördes i en keramikverkstad i Villenauxela-Grande i Aube (Frankrike), möjligen med Jean Tessier. Vi tackar Trotzigs dotter för denna information.
Trotzig beskriver själv skapandet av tre verk i stengods för en utsmyckning i Malmö på Bennets väg 6B:
"Stengodsrelieferna tillverkades på Keramikfabriken i Villenauxe i Champagne, Frankrike. Anledningen till att jag valde stengods var att det fordrasett mycket hållbart material till sådana här utomhusutsmyckningar. Motivmässigt har jag helt anknutit till de problem jag arbetade med under de aktuella perioderna. Meningen är att se en stimulerande upplevelse av färg och rytm".
Trotzig, Ulf f.1925. Svensk målare, tecknare, grafiker. Bosatt i Lund och under sommarhalvåret på Öland. Utbildad vid Valands konstskola 1946-1951. I Paris 1955-1957 hos Friedlander för grafikstudier. Arbetar i abstrakt form med rytmisk organisering av bilden. Han är en ytterst levande konstnär, som envetet fortsätter att utforska färg och rörelse . Han har ägnat sig åt måleri i mer än sextio år. När han ser tillbaka finner han att det är tre motiv som han har sysselsatt honom nämligen åt fågeln, kvinnan och trädet. Det är de verktyg han använt för att förklara sitt eviga sökande efter ett svar. Fågeln har fascinerat honom länge, fåglar av samma sort kan vara olika. I hans liv har de tre motiven återkommit periodvis. På läroverket kallades han för kråkmålaren, då var han inspirerad av Liljefors. På Valandtiden var det kvinnan hos Cezanne, Bonnard och Matisse som var hans förebilder. Från sextiotalet och framåt har fåglarna dominerat ibland och kvinnorna periodvis.. Erhöll 1996 Prins Eugen medaljen.
"att söka ett tillstånd av oavlåtligt uppbrott ". Ulf Trotzigs måleri har en stabil efterfråga på den skandinaviska auktionsmarknaden, framför allt är det måleri i det större formatet som eftersöks.