Baljfåtöljer, ett par, sengustaviansk stil, omkring år 1900.
Målade stolar med skuren dekor. Bladhölstrade kannelerade ben, Hörnfleuroner och bladskärning på sargen. Stoppad sits och rygg. Sitthöjd 42, bredd 61 cm.
Smärre skador. Lagningar. Dekorbortfall. Senare målning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.