Konsolbord fanerat med mahogny samt med inläggningar av ljusare och mörkare träslag. Sargen med låda. Beslag av mässing. Bredd 78, djup 45, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Ställvis med skador, slitage och lagningar. Beslag saknas delvis. Lås ej i funktion.