Golvur med målat fodral, målad urtavla märkt AAS Mora. Bredd 57, djup 22, höjd 209 cm. Två lod och pendel medföljer. Nyckel finns.
Renoverat och kompletterat. Senare målning. Smärre slitage och skador. Pendelluckan går ej att stänga. Ej funktionstestad.