Otto Schulz, tillskrivna. Fåtöljer, ett par, Swedish Modern, Boet, 1930-40-tal.
Helstoppade fåröljer med tygklädsel och resårsits. Ben av alm. Sitthöjd 37, höjd 75 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Märken på ben.
Se även 1298693.