Kristian Krokfors, litografi, signerad och daterad -92, numrerad 16/60.
"Perfect day 3". Plåtstorlek 41,5 x 65,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.