Väggur, Louis XVI, urtavla märkt Jean-Petit L´Aine, Amsterdam, 1700-talets andra hälft.
Bronserat och förgyllt fodral. Dekor av lagerhängen och akantusblad. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Märkt Jean-Petit L´Aine, Amsterdam. Höjd 90 cm.