Tekannas längd 23 cm, höjd 12 cm, otydlig stämpel, Sheffield 1900.
Sockerruskans höjd 20 cm, stämplad JD WD, John & William F. Deakin/ James Deakin & Sons, Birmingham 1924.
Sammanlagd vikt 429 g.
Sockerruskan med bucklor. Tekannans tumgrepp skadat, knoppens mutter senare, monogramgravering i kartuschen.