Senare Baltisk kontrollstämpel. Invändig förgyllning. Bestående av kaffekanna, tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna samt serveringsskål. Dekor av raka knäckar, profilerade mynningskanter med bladdekor, svängda handtag samt lockknoppar i ben. Höjd 8-22 cm. Total vikt 1645 gram.
Små bucklor, handtag och knoppar med åldersrelaterade sprickor och skador, normalt bruksslitage.