Shaker, höjd 25 cm, Kultakeskus, Tavastehus 1955,
6 st cocktailpinnar, tuppen i förgyllt silver, längd 9 cm, stämplade 813H.
5 gafflar, förgyllt silver (916) med emaljdekor, längd 10 cm, Tillander, Helsingfors 1951.
Sammanlagd vikt 531 g.
Shakern med monogramgravyr. Gafflarna med enstaka smärre emaljskador.