INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 244 x 165-166 cm, signerad IS, 1900-talets andra hälft.
Ljusblåmelerad botten med en medaljong av stiliserade polykroma blommor. Bred blåmelerad bård med medaljonger på kortsidorna.
.
Mattan visas 18-22 februari på Bukowskis, Berzelii Park 1, Stockholm. Öppet vardagar 11–17, lördag 11-16.
Därefter finns mattan på Bukowskis i Västberga. Utlämning efter avslutad auktion sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, Hägersten.
Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.