Fanerade med masur- samt flambjörk, svartmålade ben.
Bord med rundade hörn och draglåda i sargen. 65x65 cm, höjd 64 cm.
Stolarna med stoppad, löstagbar sits. Sitthöjd 45 cm, totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Bordet med fanerskada.
Möbelmässan i Helsingfors 1937.