RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -58.
Guldklocka. 31 x 30 cm.
Rune Jansson är av få svenska konstnärer som tillhört det internationella avantgardet. Än idag framstår hans måleri som starkt, ursprungligt och ofta trendsättande. Han studerade hos Otte Sköld och åkte till Paris redan 1947, med dåvarande hustrun Eddie Figge, och påverkades starkt av målare som Hans Hartung, Jean Fautrier och Henri Michaux, men även av kinesiskt måleri, Paul Klee, Joan Miro, Wassily Vasilij Kandinsky och Chaim Soutine.
Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Rune Jansson i en stil som idag oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Intressant är dock att när begreppet informell konst först myntades 1952 av fransmannen Michel Tapié, hade Rune Jansson redan målat så under flera år. Det sena 1950-talet påminner om abstrakta expressionister som Clifford Still.
Rune Jansson finns representerad på bland annat Moderna Museet och Nationalmuseum i Stockholm, Centre Pompidou i Paris, Ateneum i Helsingfors och Nationalgalleriet i Oslo.
Ytsmuts, litet färgbortfall övre, vänstra hörnet.
Rune Jansson föddes på Blidö 1918. Han inledde sina konststudier vid Otte Skölds målarskola för att sedan vidareutbilda sig vid Konsthögskolan. Han företog ett otal studieresor och var redan från slutet på 1940-talet en flitig utställare. Då Rune Jansson och hans dåvarande hustru Eddie Figge vid denna period vistades i Frankrike kom de i kontakt med den "informella konsten" främst genom sin vänskap med den franske konstnären Hans Hartung. Informell konst skulle vara avspänd,närmast flyktig och sakna beräknad struktur eller bildidé. Rune Jansson kom att bli en pionjär inom strömningen. Hans måleri från tiden 1950 beskrivs som "drömska landskapssyner och lekfullt improviserade non-figurativa kompositioner". Inspirationen till sin motiv finner han främst i havsnära miljöer. Rune Jansson har även verkat som var lärare i teckning på Kungliga Tekniska Högskolans arkitekturavdelning och varit professor på Konsthögskolan i Stockholm.