ILMARI TAPIOVAARA, pall, "Pirkka", Asko, 1950-talets slut.
Sits i betsad furu, ben i svartmålad björk. Brännstämpel Asko. Bredd 43 cm, djup 32 cm, höjd 44 cm, sitthöjd ca 41 cm.
Torrspricka. Något instabil. Fläckar. Repor. Hackmärke.