Rödmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Rödmelerad huvudbård med blom- och palmettrankor.
Ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, enstaka lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med skador.