KARMSTOLAR, ett par, senempir, Ryssland/ Baltikum 1830/1840-tal
Snidad dekor av ekblad och snäckor, armlän med avslutande voluter och akantusblad, överkragade framben, löstagbar sits. Sitthöjd 46 cm, bredd 60 cm, totalhöjd 97 cm.
Renoverade. Lagningar. Senare klädsel.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.