Bestående av bord samt sex stolar, stolarna i s.k Bellmanmodell. Lösa stoppade sitsar. Målad och delvis skuren dekor. Utdragbart bord med en iläggsskiva längd (55+55+55) totalt 165, bredd 110, höjd 74 cm. Stolarnas sitthöjd ca 46, höjd 84 cm vardera.
Smärre slitage, repor, märken, fläckar och färgbortfall, dekorelement saknas. Bordet med lagat ben, något instabilt.