JOSEF FRANK, bokhylla, 4 delar, modell 1142, Svenskt Tenn, 1948.
Fyrdelad bokhylla fanerad med mahogny. Flyttbara hyllplan. En del med barskåp med inredning med spegelglas och hyllplan av glas. Två bokhyllor. En underdel med tre lådor. Dekorativa gångjärn och draghandtag av mässing. Total längd 201, djup 51, höjd 180 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fläckar. Viss krackelyr på lacken. Två delar något instabila.