Fanerat med mahogny, inläggningar av ljusare träslag. Delvis bronserad dekor. Två klaffar, sarg med två lådor. PÅ centrumfot med lejontassar och trissor. Total längd ca (99+24+24) 147, bredd 80, höjd 77 cm.
Smärre skador, slitage och lagningar. Något instabilt. Två ben något lösa.
Enligt uppgift tidigare förvärvat på auktion vid Rosersbergs Slott.