BOK, "Skånska resa", Carl von Linné, Stockholm 1751.

"Skånska Resa på Höga Öfverhetens Befallning Förrättad År 1749 med Rön och Anmärkningar uti Oeconomien, Naturalier, Antiquiteter, Seder, Lefnads-sätt med Tillhörige Figurer. Med Kongl. Maj:ts Allernådigste Plivilegio. Stockholm, Upplagd på Lars Salvii kostnad 1751". Illusterad. Sex plancher samt karta. Halvfranskt band.
20x13x3,5 cm.

Kartan och planscher med lagningar. Fläckar och slitage. Band med slitage och skador. Anteckningar ogjorda med blyerts samt bläck förekommer.

Utropspris
7 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?