OLE WANSCHER, fåtölj samt soffa, Danmark 1950 / 60-tal.
Stommar av lövträ, armlän delvis av teak. Lösa tygklädda dynor. Längd 67, bredd 75, sitthöjd ca 43, höjd 80 respektive längd 135, bredd 75, sitthöjd 43, höjd 80 cm.
Smärre slitage, repor, märken. Obetydligt instabila.
Jämför modell FD109 för France & Son.