AXEL EINAR HJORTH, klaffbord, modell "Skärgården", Nordiska Kompaniet, 1927
Fanerad med björk. Två utfällbara rundade klaffar. En låda i sarg. Kopplad benställning. Brickmärkt "R31988 - 19 4 27". Längd 90 + 31 + 31 cm, bredd 63 cm, höjd 75 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.