ARVIDS STRAUSS, skulptur, patinerad brons, signerad A Strauss och daterad 1937.
Naken modell. Signerad A. Strauss 1937. Otto Meyers EFTR. Fud.. Höjd 97 cm. Sockel höjd 72 cm medföljer.
Lagad hals. Senare patinering/lagning på huvudet. Smärre slitage.