Lös bricka av flintgods, "Vue Öfver Riddarholmskanalen och Riddarholmen 1830-talet", signerad OW och daterad VII.X.MCMXXVIII. Benställning fanerad med olika träslag. Mässingsbeslag och skoningar. Etikettmärkt. Längd 73, bredd 50, höjd 77 cm.
Krackelyr. Smärre slitage. Fanerskador. Fläckar. Retusch.