PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, för France & Daverkosen, formgiven 1956.
Teak. Rektangulär skiva med rundade hörn, två uppfällbara klaffar. Runda mässingskulor, underrede med kopplade ben. Längd ca 129 (total längd 183) bredd 56, höjd 55 cm.
Smärre slitage. Märken. Repor.