KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, fåtölj, "Stora Eva", ur "Paradiset", Triva-serien, NK Nordiska Kompaniet, 1900-50-/60-tal.
Fast stoppad rygg och sits. Ben av betsad bok. Märkt. Sitthöjd ca 38 cm.
Slitage. Torkad stoppning. Fläckar. Repor.