Fält med figuralt mönster. Röd huvudbård med polykromt växtmönster. Blå sekundärbårder.
Bruksskick. Ojämn form. Avkortad kortsida. Ställvis blekt. Mindre malskador. Lagningar. Renoverad med senare langettering. Med fästa ringar för upphänging på baksidan.