OLLE ALBERIUS, vas av glas, Orrefors 1973. Graal.
Klotformad på fot. Dekor av bin i gult och svart. Signerad ORREFORS Graal 310-73 Olle Alberius. Höjd 21 cm.
Obetydliga repor undertill.
Ovanligt och tidigt föremål i Graal-teknik av den mångsidige Alberius.