OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , olja på duk ett par
Porträtt föreställande Komerserådet och engelske vicekonsuln Carl Martin Lundgren samt hans maka Margareta Magdalena, 63 x 52 cm vardera, originalramar.
Smärre slitage. Retuscher.
Komerserådet tillika engelske vicekonsuln Carl Martin Lundgren (1780-1852) och hans maka Margareta Magdalena, född Giutzelke (1783-1854), Ystad.
Se även nummer 1008143, sannolikt parets bröllopsglas.