Bukig form med vridna knäckar, dekor av rocialler. På bladhölstrade fötter. Stiliserade lockknoppar. Kaffekanna med uppsvängt svärtad trähänkel. Sockerskål samt gräddsnipan invändigt förgyllda. Höjd 10- 27 cm. Total vikt 1320 gram. Sockertång medföljer.
Bruksslitage.