KARL ERIK EKSELIUS, karmstolar, ett par, JOC, Vetlanda, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 44 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Torkad stoppning.