Rustning med ansikte och visir. Baktill märkt: "STOCKHOLMS NYA BLECK & PLÅTSLAGERIBOLAG C J PALMQVIST".
Höjd 172, Bredd 69 cm.
Slitage. Bucklor. En handske saknas. Ostadig om ej fastsatt i marken.
Enligt uppgift en av ett par använda som dekoration vid invigningen av hotell Savoy i Malmö.