Kropp i lönn och gran, greppbräda och stall i ebenholts, nylonsträngad, original case medföljer, längd 100cm, bredd 37 cm, höjd 11 cm.
Nagg, slitage, repor i lacken, två tunna sprickor på locket bakom stallet.
Enligt säljaren så är gitarren specialtillverkad till kund 1965 med bara en ägare.