Karmstol, barock, omkring år 1700.

Stomme av betsad ek, rikt skuren dekor av slingrande akantusblad och blomsterslingor. Volutformade armlän, svarvad benställning med avslutande tassar på de främre benen. Stoppad rygg och sits med broderad textilklädsel, troligen ursprunglig. Sitthöjd 50, bredd 71, höjd 138 cm.

Renoverad. Kompletterad. Torrsprickor. Lagningar. Lagningar. Klädsel med skador.

Klubbat pris
3 900
340
356
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
4 maj 11:52
3 900 SEK
4 maj 11:52
3 700 SEK
3 maj 22:19
3 500 SEK
2 maj 18:24
3 200 SEK
1 maj 18:31
3 000 SEK
28 apr 20:16
2 200 SEK
27 apr 21:33
2 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38