Ilmari Tapiovaara, golvlampa, "Pikku-Pikku" (The tiny one) Hienoteräs 1960-tal.
Vitmålad metall samt mässing. Skaftet med läderklädsel. Höjd 104 cm. Skärmens diameter 9 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Retuscherad buckla på skärmen. Lädret förkortat. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Design Classics Ilmari Tapiovaara, Pekka Korvenmaa, Santa & Cole 1997. Sidan 179.