Birger Ljungquist, olja på duk, signerad Birger Ljungquist.
Utsikt från Kungsklippan, Stockholm. 48,5 x 72,5 cm.
Bildkonstnär född 1894 i Kisa, död 1965 i Stockholm. Studerade vid Althins målarskola, Konstakademien i Stockholm samt i Paris. Debuterade ihop med De tretton på Liljevalchs Konsthall 1928. Han har målat nakna bondflickor i interiörer, porträtt, landskap och Stockholmsbilder.
Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Norrköping Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Bergen museum och Linköpings museum.
Hörn med knappnålsstora hål (troligtvis efter tidigare uppfästning). Krackelyrer. Ytsmuts.