Miniatyrskåp av med yta av röd lack med dekor av fåglar bland blommor och grenar. Beslag av metall. Dörrar med bakomvarande lådinredning samt lådinteriör. Lådornas draghandtag i metall i form av fjärilar. Nederdel med två utdragslådor. Längd 32 cm. Bredd 30 cm. Höjd 42.5 cm.
Slitage. Ställvis lackbortfall. Smärre skador. Två lådor i dörrarna saknas. Ett ben med lagning.