Samlingen i denna auktion består av både signerade och osignerade föremål, de äldsta från förra sekelskiftet och de nyaste från 1900-talets slut, tillverkade av både kända och okända hantverkare. Bland de äldre föremålen återfinns verk av bland annat sameslöjdsmästarna Anton Enarsson, Johan Tuuri, Erik Tuolja och Thure Sunna, och bland de yngre föremålen återfinns verk av sameslöjdsmästarna Per-Erik Nilsson, Ingvar Svonni och Anders Jonsson med flera.
Välkommen att ta del av och bjud på unika föremål och kulturhistoriska skatter.