Koppar och gjuten mässing. Märkt 'Telford, Grier, Mackay & Co Ltd 11 Fairley Street Glasgow' och stämplad '7696'. Elektrisk, E27. Lanternhus med monteringar diameter ca 30 cm, höjd ca 34 cm, höjd hängande ca 46 cm.
Åldersrelaterat slitage. Glaset med smärre nagg.