Michiel Jansz. van Mierevelt, hans efterföljd, olja på duk.
Flora. Duk 137 x 96 cm.
Uppfodrad duk, retuscher, krackelerad.
Tidigare i samlingarna på Säby, Västergötland.
"Svenska slott och herresäten", Västergötland, "Säby", avbildad i stora salongen, sid 76.