Fanerad med mahogny. Fyra lådor, varav den övre med nedfällbar klaff bakomliggande lådor och skrivinrede. Etikettmärkt i låda. Inläggningar i intarsia. Bredd 74 cm, djup 50 cm, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Lagningar. Smärre fanerskador.