Fanerad med mahaogny. Tre lådor samt skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Draghandtag och nyckelskylar av förgylld mässing. Grå kalkstensskiva. Bredd 94, djup 48, höjd 122 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad.
Inköpt på Stockholms stads auktionsverk 20/4-71, objekt nr 24, då som ett arbete av Carl Gustaf Foltiern.