Ovala konturerarade med dekor i famille rosefärger med europeiserande blommor. Längd fat 26,5-37 cm. Det mindre fatet med nagg. Såssnipans längd 20cm. Lagad hänkel.
Hänkel lagad. Nagg. Slitage.