Helena Tynell, taklampa, Flygsfors glasbruk, 1960-/70-tal.
Brunt glas med mässingsskaft. Diameter 28 cm, total höjd ca 88 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Ej funktionstestad.